پرش به محتوا
خانه » صفحه اصلی » اينترنت اشياء iot

اينترنت اشياء iot

Net Color Override در آلتیوم دیزاینر

هایلایت رنگی نت ها در آلتیوم دیزاینر

هایلایت رنگی نت ها (Net Color Override) در آلتیوم دیزاینر از کاربردی ترین امکاناتی است که زمان طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در حال طراحی شماتیک یا برد مدارچاپی باشید، پس از مدتی متوجه تراکم و افزایش جزئیات طراحی خود خواهید شد. اگر قصد دارید طراحی شفاف تر و واضح تری داشته باشید، میتوانید از قابلیت های مختلف آلتیوم دیزاینر استفاده کنید که یکی از جذاب ترین آنها، قابلیت اعمال رنگ روی مسیرهای شماتیک و PCB است.

این قابلیت کمک میکند رنگ پیشفرض نت (Net) ها را تغییر دهید و به این شکل به طراحی خود شفافیت بیشتری بدهید. این قابلیت تحت عنوان Net Color Override در آلتیوم قرار گرفته و در ادامه یاد خواهید گرفت چطور از این امکان فوق العاده در طراحی های خود استفاده کنید.

pwm

عملکرد موج PWM

PWM مخفف عبارت Pulse Width Modulation است و به یک تکنیک کنترل سیگنال‌های دیجیتالی گفته می‌شود. در این تکنیک، سیگنال خروجی مدار به صورت پالسی با فرکانس ثابت تولید می‌شود و فاصله زمانی (عرض پالس) بین دو پالس پشت سر هم تغییر داده می‌شود. با تغییر عرض پالس، میزان میانگین سیگنال خروجی نیز تغییر می‌کند که این امر برای کنترل سرعت موتورها، روشنایی LED ها و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی بسیار مفید است.

ماژول نمایشگر Oled 1306 تبدیل عکس به هگز

تبدیل عکس به هگز آنلاین – Bmp to Hex

در راه اندازی انواع نمایشگر گرافیکی مثل OLED با آردوینو، یکی از جذابیت های پروژه نمایش تصاویر هست که به کمک ابزار آنلاین زیر که کاملا فارسی سازی شده میتوانید عکس .bmp دلخواه خود را به کد هگز تبدیل کنید.

این ابزار برای تبدیل عکس های تک رنگ که با پسوند bmp شناخته می شوند، به کد هگز کاربرد دارد. در نمایشگر های رنگی باید از ابزار تبدیل عکس رنگی به هگز استفاده کنید.

آموزش توابع آردوینو

آموزش توابع آردوینو – ورودی و خروجی آنالوگ

در تمامی پلتفرم ها (آردوینو) و پردازنده های الکترونیکی، واژه آنالوگ معنا و مفهوم مشخصی دارد که شامل یک داده چند بیتی می شود. این داده در رجیستر پورت های آنالوگ میکروکنترلر قرار میگیرد؛ هر چه ارزش این داده بیشتر می شود ولتاژ پایه مربوطه به سطح ولتاژ تغذیه نزدیک تر می شود و هر چه ارزش آن کم شود ولتاژ آن پایه به زمین یا صفر ولت نزدیک می شود. به طور کلی ولتاژ پایه های آنالوگ محدود به سطوح منطقی نیستند و میتواند به صورت متغییر چه در حالت ورودی و چه در حالت خروجی پورت آنالوگ باشد.

Protocol RS232

عملکرد پروتکل RS232

پروتکل RS232 یک پروتکل ارتباطی است که برای انتقال داده‌ها به صورت سریال استفاده می شود. این پروتکل در دستگاه های الکترونیکی مختلفی مانند کامپیوترها، مودم ها، پرینترها و دستگاه های نظامی استفاده می شود.

در پروتکل RS232، داده‌ها به صورت بیت به بیت و در قالب سریال از طریق یک کابل ارتباطی فرستاده می شوند. برای ارسال داده‌ها، یک بیت استارت و یک یا دو بیت توقف بین هر بایت اضافه می شوند. همچنین یک بیت پاریتی (parity) نیز ممکن است برای تشخیص خطا در ارسال داده‌ها استفاده شود.

آموزش توابع آردوینو

آموزش توابع آردوینو – ورودی و خروجی دیجیتال

در تمامی پلتفرم ها (آردوینو) و پردازنده های الکترونیکی، واژه دیجیتال معنا و مفهوم مشخصی دارد که شامل یک داده تک بیت می شود. این داده در رجیستر پورت های فیزیکی ورودی و خروجی دیجیتال میکروکنترلر قرار میگیرد؛ برای فعال کردن یک پایه از میکرو به عنوان خروجی باید رجیستر مربوطه برابر 1 شود تا خروجی فعال و سطح ولتاژ آن پایه به مقدار ولتاژ تغذیه میکرو برسد و برای غیر فعال کردن آن رجیستر مربوطه باید 0 شود یا پایه مورد نظر غیرفعال و سطح ولتاژ آن به صفر ولت نزدیک شود.

مقاومت پول آپ (Pull-up) و پول داون (Pull-down)

در مدار های منطقی الکترونیکی  مقاومت پول آپ و  مقاومت پول داون به  مقاومتی گفته می شود؛ که با استفاده از آن می توان از وضعیت سطح منطقی در یک پین تحت هر شرایط اطمینان حاصل کرد. این نوع مقاومت معمولاً در ترکیب با المان هایی مانند کلیدها و ترانزیستور ها، استفاده می شود. مدار های منطقی دیجیتال دارای سه حالت هستند :  بالا (high) پایین (low) و شناور (امپدانس بالا) 

پروگرام فایل bin روی ESP32

آپلود فایل bin روی ESP32

برای پروگرام ESP32 به طور معمول از کامپایلر استفاده می شود مانند آردوینو که پس از کد نویسی برنامه را به سادگی بر روی پردازنده آپلود می کنید. در این آموزش بدون نیاز به دسترسی به کد های پروژه و نیاز نبودن نصب کتابخانه ها به سادگی کد باینری bin خروجی کامپایلر را بر روی پردازنده ESP32 خود آپلود کنید.

ارتقا صنعت CNC

DNC CNC چیست؟

به طور خلاصه، Direct Numerical Control به مفهوم اجرای پروسه ماشینکاری بر اساس اطلاعات دریافتی لحظه ای از کامپیوتر است که بر روی حافظه کنترل دستگاه ذخیره نمی شود! فقط دریافت و اجرا می شود.

دزدگیر پیامکی با آردوینو

پروژه دزدگیر تشخیص حرکت پیامکی با آردوینو

سیستم های اعلام سرقت همواره مورد توجه اماکن و سازمان ها بوده که برای اطمینان خاطر؛ مردم عادی هم از آنها در محل کار یا مسکن خود استفاده میکنند. عمده عملکرد این سیستم های تشخیص حرکت است. در این پروژه آموزشی قصد داریم یک سیستم دزدگیر تشخیص حرکت ساده با آردوینو طراحی کنیم که از طریق ارسال یک پیامک به کاربر؛ هشدار خود را اعلام می کند.

ورود به حساب کاربری

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید