پرش به محتوا

آموزش توابع آردوینو (توابع پایه)

در این آموزش تمامی توابع پایه آردوینو را برسی میکنیم، به دلیل متنوع بودن برد های توسعه تحت آردوینو که از پردازنده های متفاوتی پشتیبانی میکنند ؛ ممکن است هر برد توابع مخصوصی برای برخی عملکرد های تخصصی آن داشته باشد مثلا برد های وای فای که تحت پردازنده های قدرتمند ESP هستند! ولی در برنامه های اصلی، توابع مشترکی استفاده می شود که به عنوان توابع پایه زبان برنامه نویسی آردوینو شناخته می شوند.
آموزش توابع آردوینو

منبع این آموزش سایت رسمی آردوینو می باشد؛ در اینجا توابع دیجیتال و آنالوگ پردازنده ها، توابع عملیات های ریاضی، توابع تایمر های داخلی و وقفه ها، متغییر ها و ویژگی هر کدام و برخی توابع خاص که مخصوص برخی از برد های آردوینو هستند را برسی میکنیم؛ که علاوه بر توضیحات سایت رسمی آردوینو تجربیات خودم و نکات کمتر گفته شده هر مورد را برای شما قرار خواهم داد.

جهت شرکت در دوره، آموزش جامع توابع آردوینو – Fanctions کلیک کنید.

آشنایی با آردوینو

آردوینو یک پلتفرم متن باز الکترونیک است. که تقریبا همه ی افراد جامعه حتی بدون داشتن دانش تخصصی الکترونیک می توانند. با استفاده از این پلتفرم پروژه های سخت افزاری مورد نیازشان. را به سادگی با حداقل آموزش و با نوشتن چند خط برنامه ساده و اتصال چند سیم به آردوینو اجرا کنند.

پلتفرم آردوینو، یک پلتفرم نمونه سازی سریع Rapid Prototyping برای ساخت سریع و آسان مدارات الکترونیکی است. حتما شما هم دوست دارید لامپ اتاقتان را با استفاده از موبایلتان خاموش و روشن کنید یا دمای اتاقتان را با گوشی خود کنترل کنید. یا کولر و سیستم تهویه خانه خود را به صورت هوشمند و اتوماتیک خاموش و روشن کنید.

برای درک بهتر آموزش توابع آردوینو پیشنهاد میکنم آموزش مقدماتی آشنایی با آردوینو را ببینید!

آموزش های پروژه محور آردوینو

ورودی و خروجی پیشرفته

ابتدا آموزش ورودی و خروجی های دیجیتال را برسی کردیم. در این بخش توابع پیشرفته ای را برسی میکنیم که به کمک به کار گیری تایمر ها عملکرد های پیچیده مرتبط با پالس ها را برای شما انجام می دهد. برای ایجاد یک پالس مربعی مشخص و یا خواندن دوره زمانی یک پالس مربعی توابع این آموزش روند برنامه نویسی شما را تسهیل میکند. همچنین برای ارسال یا دریافت یک داده باینری به سادگی یک پروتکل ساده ایجاد کنید. (در آیسی های شیفت رجیستر کاربرد دارد)

در آموزش توابع آردوینو به کمک 6 تابع فوق ورودی و خروجی دیجیتال میکروکنترلر را با قابلیت های پیشرفته هر تابع کنترل میکنیم.

      برای رفتن به لیست توابع کلیک کنید

;()tone

شرح:

موج مربعی از فرکانس مشخص شده (و چرخه وظیفه 50٪) را روی پین ایجاد می کند. مدت زمان را می توان مشخص کرد ، در غیر این صورت موج تا تماس با ()noTone  ادامه می یابد. پین را می توان به صدای پیزو یا بلندگو دیگر وصل کرد تا صدای آن را پخش کند. فقط یک لحظه می تواند همزمان تولید شود. اگر tone از قبل روی پین دیگری پخش شود ، تماس با ()tone تأثیر نخواهد داشت. اگر tone در همان پین پخش شود ، تماس فرکانس آن را تنظیم می کند.
استفاده از عملکرد ()tone با خروجی PWM روی پین های 3 و 11 ( روی برد های غیر از مگا ) تداخل خواهد کرد.
تولید tone های کمتر از 31 هرتز امکان پذیر نیست.
برای جزئیات فنی ، به یادداشت ها مراجعه کنید.

ساختار کد دستور:

tone (فرکانس ، پین)
tone (مدت زمان ، فرکانس ، پین)

مولفه ها:

پین: پایه ای که بر روی آن پالس ایجاد می شود.
فرکانس: فرکانس پالس (هرتز) نوع داده: unsigned int 
مدت زمان: مدت زمان پالس بر حسب میلی ثانیه (اختیاری) – نوع داده: unsigned long

یادداشت ها و اخطارها:

اگر می‌خواهید پالس های مختلف را روی چندین پین اجرا کنید، باید قبل از فراخوانی ()tone در پین بعدی، ()noTone را روی پین قبلی فراخوانی کنید.

      برای رفتن به لیست توابع کلیک کنید

این آموزش در حال تکمیل هست!

نظرات و پیشنهادات خود را برای آموزش توابع آردوینو در قسمت دیدگاه ها بنویسید 🙂

اشتراک گذاری این نوشته

دانشجوی مکاترونیک هستم و در زمینه اتوماسیون و توسعه صنعت فعالیت میکنم. به اشتراک گذاری تجربیات و خورده دانشی که از الکترونیک دارم علاقمند هستم.

شاید این مطالب براتون جذاب باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به حساب کاربری

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید