پرش به محتوا

DNC CNC چیست؟

به طور خلاصه، Direct Numerical Control به مفهوم اجرای پروسه ماشینکاری بر اساس اطلاعات دریافتی لحظه ای از کامپیوتر است که بر روی حافظه کنترل دستگاه ذخیره نمی شود! فقط دریافت و اجرا می شود.
ارتقا صنعت CNC DNC

DNC ماشین آلات CNC یا Direct Numeral Control

DNC دستگاه های CNC: روش کنترل کامپیوتری وسایل ماشینی خودکار که از طریق آنها به‌جای اینکه کنترل به‌ صورت پیوسته باشد ، به شکل کنترل در نقاط گسسته در می‌آید. (منبع)

نحوه عملکرد DNC دستگاه CNC

سیستم DNC ماشین آلات CNC بر پایه پروتکل ارتباطی RS232 عمل میکند. (برای خواندن در مورد پروتکل RS232 کلیک کنید) جی کد های آماده برای اجرا ،از طریق نرم افزار های رابط مثل CIMCO یا TNC از طریق پورت کامپیوتر به دستگاه CNC ارسال می شود. دستگاه باید در حالت اتوماتیک باشد تا اطلاعات دریافتی را بدون ذخیره کردن اجرا کند.

در سیستم DNC دستگاه برای از دست ندادن اطلاعات از متود های HandShaking که از استاندارد های پروتکل RS232 است، استفاده میکند. در ابتدا کنترل دستگاه مقدار مشخصی اطلاعات دریافت میکند و به واسطه HandShaking به کامپیوتر میفهماند که دیگر نباید اطلاعات ارسال کند تا زمانی که دستگاه شروع به اجرای جی کد های دریافتی کند. پس از اجرای جی کد ها مجدد کامپیوتر روند ارسال را آغاز میکند و این پروسه تا پایان ماشینکاری CNC ادامه دارد.

استاندارد RS232 جهانی که در انواع سیستم ها استفاده می شود با ماشین آلات CNC کمی متفاوت است؛ نحوه عملکرد تبادل اطلاعات یکسان است اما سیم بندی سوکت کابل واسط باید منطبق بر طراحی سازنده کنترل دستگاه باشد، تا فرایند HandShaking به درستی انجام شود و پردازنده PLC خطا ارتباط اعلام نکند. برای خرید کابل DNC کلیک کنید

ارتقا صنعت CNC DNC

مزایا و معایت DNC

مزیت اصلی این سیستم؛ مرتفع نمودن مشکل کمبود حافظه کنترل دستگاه است، مخصوصا در ماشین های فرز CNC؛ زیرا اطلاعات در حافظه ذخیره نمی شوند.

مزیت دیگر DNC اطمینان خاطر از صحت اطلاعات ارسالی است، پروتکل RS232 با وجود قدیمی بودن هنوز قابل اعتماد تر است و امروزه در کنترل های جدید تر علاوه بر پورت RS232 کنترل ها به پورت شبکه نیز تجهیز می شوند که بسیار سرعت انتقال بالا تری نسبت به RS232 دارد.

همان طور که در مزیت بالا اشاره شد؛ یکی از معایت DNC مبتنی بر RS232 سرعت محدود آن است. اگر شما قطعات ساده ماشینکاری می کنید قطعا کمتر با مشکل سرعت تبادل اطلاعات برخورد کردید؛ اما در ماشینکاری قطعات پیچیده تر که دارای سطوح منحنی هستند مانند انواع قالب ها، به وفور این عیب محدودیت سرعت RS232 دیده می شود.

عیب دیگر این سیستم؛ محدودیت طول کابل است، بر اساس استاندارد، طول کابل DNC نباید بیشتر از 20 متر باشد. افزایش طول کابل موجب می شود اطلاعات ارسالی دچار نویز و اختلال شوند، که می تواند حادثه آفرین و بسیار خطرناک باشد!

نحوه استفاده و فعال کردن DNC

برای استفاده از DNC قبل از هر چیز، به یک کابل استاندارد متناسب با نوع کنترل دستگاه CNC خود نیاز دارید. برای خرید کابل DNC کلیک کنید

پس از نصب کابل DNC، باید تنظیمات RS232 کامپیوتر و دستگاه را یکسان تنظیم کنید؛ هرچه مقدار BaudRate بیشتر باشد، کمتر با مشکل محدودیت سرعت DNC برخورد می کنید.

سپس دستگله را در حالت AUTO ،TAPE یا DNC قرار دهید. با زدن کلید Cycle Start دستگاه شروع به دریافت اطلاعات میکند. در این حالت شما باید جی کد را از کامپیوتر ارسال کنید تا دستگاه شروع به ماشینکاری کند.

برای ارسال جی کد معمولا از نرم افزار های CIMCO یا TNC استفاده می شود.

عیب یابی DNC

در صورت مشاهده خطای COMMUNICATION ERROR بر روی کنترل، پارامتر های RS232 دستگاه و کامپیوتر را مقایسه کنید. نباید مغایرتی داشته باشند.

درصورت مشاهده خطای BUFFER OVERFLOW بر روی کنترل، تنظیمات پورت داخل ویندوز در قسمت device manager را برسی کنید. در صورت زیاد بودن حجم بافر، دستگاه خطای مذکور را نمایش می دهد.

در صورت مشکل در دریافت جی کد، نرم افزار کامپیوتر و سلامت کابل را برسی کنید. طول کابل نباید بیشتر از 20 متر باشد.

اشتراک گذاری این نوشته

دانشجوی مکاترونیک هستم و در زمینه اتوماسیون و توسعه صنعت فعالیت میکنم. به اشتراک گذاری تجربیات و خورده دانشی که از الکترونیک دارم علاقمند هستم.

شاید این مطالب براتون جذاب باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به حساب کاربری