پرش به محتوا

هایلایت نت آلتیوم (Net Color Override)

هایلایت رنگی نت ها (Net Color Override) در آلتیوم دیزاینر از کاربردی ترین امکاناتی است که زمان طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در حال طراحی شماتیک یا برد مدارچاپی باشید، پس از مدتی متوجه تراکم و افزایش جزئیات طراحی خود خواهید شد. اگر قصد دارید طراحی شفاف تر و واضح تری داشته باشید، میتوانید از قابلیت های مختلف آلتیوم دیزاینر استفاده کنید که یکی از جذاب ترین آنها، قابلیت اعمال رنگ روی مسیرهای شماتیک و PCB است.این قابلیت کمک میکند رنگ پیشفرض نت (Net) ها را تغییر دهید و به این شکل به طراحی خود شفافیت بیشتری بدهید. این قابلیت تحت عنوان Net Color Override در آلتیوم قرار گرفته و در ادامه یاد خواهید گرفت چطور از این امکان فوق العاده در طراحی های خود استفاده کنید.
Net Color Override در آلتیوم دیزاینر

به کمک قابلیت هایلایت رنگی نت ها آلتیوم میتوانید رنگ مورد نظرتان را روی مسیرهای شماتیک اعمال کنید. سپس این تنظیمات را به PCB منتقل کنید یا اینکه تغییرات دلخواه خود را به صورت مستقیم در PCB ایجاد کنید.

در تصویر زیر یکی از طراحی های پیچیده را میتوانید مشاهده‌کنید. در این طراحی مسیرهای مختلف با استفاده از رنگ‌بندی‌های متنوع و قابلیت Net Color Override در آلتیوم دیزاینر دسته بندی شده‌است. از مهمترین مزایای این تنوع رنگ میتوان به شناسایی سریع تر نت‌ها (Net) اشاره‌ کرد. همچنین این امکان وجود دارد که هر زمان که بخواهید، طراحی خود را با رنگ و بدون رنگ مشاهده‌کنید.

قابلیت Net Color Override را در هر محیط ویرایشگری میتوانید به کمک کلید میانبر F5 فعال و غیرفعال کنید.

اعمال رنگ روی مسیرها در محیط شماتیک

طبق تصویر زیر، از طریق ساب منو و گزینه‌های View » Set Net Colors میتوانید روی یک یا چند مسیر رنگ هایلایت اعمال کنید.

هایلایت نت آلتیوم

روی یک پین، مسیر، باس، نت‌لیبل، پورت و… کلیک کنید، حالا این میتوانید رنگ مورد نظرتان را روی مسیر انتخاب شده اعمال کنید. زمانی که رنگ دلخواه خود را روی یک مسیر اعمال کرده باشید، این قابلیت هنوز فعال است. با این قابلیت میتوانید رنگ مورد نظر را روی دیگر نت ها نیز اعمال کنید.

البته که اگر رنگ جدیدی را بر روی یک مسیر یا باس اعمال کرده باشید، تنظیمات قبلی تغییر کرده و از بین خواهد رفت. امکان بازگرداندن تنظیمات قبلی (رنگی که قبل تر انتخاب شده بود) وجود ندارد. همچنین برای اینکه تنظیمات حال‌حاضر را حذف کنید، میتوانید گزینه Clear All Net Colors را ازطریق منوی View و Set Net Colors انتخاب کنید.

اعمال رنگ به تمام بخش های یک مسیر در کل صفحه شماتیک، به صورت خودکار صورت میگیرد. حتی زمانی که بک گراند کامپایلر را آپدیت کنید، اعمال رنگ نیز آپدیت خواهد شد. اگر این موضوع به درستی انجام نشده باشد، کافی است مجددا از طریق Project » Compile PCB Project آن را کامپایل کنید.

گاهی اوقات لازم است اعمال رنگ را برای مسیر یا باس هایی انجام دهید که دو sheet symbol را به هم متصل میکند. برای این کار کافی است یک نت لیبل بین مسیر یا باس های sheet symbol قرار دهید.

در برخی موارد ممکن است رنگ روی پین های یک قطعه یا پورت پاور اعمال نشده‌باشد. اگر در آن‌بخش از مسیر هیچ رنگی نمایش داده‌نشده، کافی‌است برای اضافه کردن یک مسیر جدید آنها را بکشید (درگ کنید) تا رنگ اعمال شود.

تنظیمات رنگ شماتیک کجا ذخیره می شود؟

اتصال موجود بین قطعاتی که داخل صفحه شماتیک قرار گرفته اند، روی قطعات و صفحه شماتیک ذخیره‌نمیشود. این اتصالات تنها زمانی
ایجاد میشود که پروژه را کامپایل کنید. از آنجایی که نت ها یک قطعه کامپایل شده هستند، بر اساس ترتیب فعلی مسیرکشی و شناسه مسیر تعیین میشوند.

به همین خاطر تنظیمات رنگ نت ها روی قطعاتی که در صفحه شماتیک قرار گرفته اند ذخیره نخواهد شد. در واقع تنظیمات رنگ در فایل پروژه و تحت عنوان تنظیمات نت لول ذخیره‌ میشود. همینطور زمانی که صفحه شماتیک را باز کنید و بک گراند کامپایلر کامپایل شده باشد، این تنظیمات اعمال میشود.

چطور تنظیمات رنگ را از شماتیک به PCB انتقال دهیم؟

تا اینجا با نحوه استفاده از Net Color Override در آلتیوم دیزاینر آشنا شدیم. رنگ نت ها را میتوان از صفحه شماتیک به PCB یا برعکس انتقال داد. این کار از طریق Design » Update صورت میگیرد و در تصویر زیر میتوانید آن را مشاهده‌کنید.

هایلایت نت آلتیوم

در صورتی‌که انتقال رنگ مسیرها از شماتیک به بخش PCB انجام نشده، بررسی کنید که گزینه‌های زیر در بخش Options for Project فعال شده‌باشد:

  • Comparator tab: تفاوت های مربوط به نت ها شامل تغییر رنگ آن.
  • ECO Generation tab: اصلاحات مربوط به نت ها شامل تغییر رنگ آن.

اعمال رنگ روی مسیرها در محیط PCB

در محیط PCB نت‌ها به دو صورت دوبعدی و سه‌بعدی نمایش داده می‌شوند و علاوه‌بر آن ممکن است بدون مسیر یا دارای مسیر باشند. توجه داشته باشید که رنگ ها را به نت های دارای اتصال اعمال میشوند. این مسیرها را میتوان با رنگ لایه (layer) یا رنگ اعمال شده نشان داد. در بخش پی سی بی میتوانید نمایش رنگ مسیرها را کنترل کنید و هرکدام را که نیاز است، نمایش دهید.

تغییر رنگ نت ها در ادیتور PCB

تمام اتصالات مسیر نت‌ها با توجه به رنگ پیشفرض مشخص خواهد شد و زمانی‌که رنگ جدید را اعمال میکنید، تنظیمات پیشفرض تغییر خواهد کرد. این موارد در بخش System Colors، در تب Layers & Colors و پنل View Configuration (میانبر L) تعریف شده‌است.

همینطور میتوانید رنگ مورد نظرتان را به صورت مستقیم و از پنل PCB تنظیم و تعریف کنید.

برای تعریف رنگ به صورت مستقیم باید گام های زیر را طی کنید:

برای اینکه رنگ یک یا چند نت را تغییر دهید، مسیرهای موردنظرتان را از طریق پنل پی‌سی‌بی انتخاب کنید و روی آن راست‌کلیک کنید. سپس دستور گزینه Change Net Color را انتخاب کنید، در تصویر زیر میتوانید این گزینه را مشاهده‌کنید.

در پنل PCB میتوانید یکی از شبکه ها را به صورت جداگانه انتخاب کنید و روی آن دوبار کلیک کنید. در ادامه در کادر Edit Net میتوانید رنگ اتصالات مسیر را تغییر دهید.

Net Color Override در آلتیوم دیزاینر

با توجه به تصویر بالا، رنگ نِت در پنل PCB پشت چک باکس و سمت چپ نام نِت قرار گرفته‌است. از چک باکس برای اعمال رنگ مسیریابی استفاده میشود و برای مرتب کردن فهرست نت ها، کافی است روی هرکدام از هدلاین‌ها کلیک کنید.

نمایش رنگ جدید به جای رنگ نت Routed

رنگ‌بندی نت‌های مسیرکشی‌شده به صورت پیشفرض بوده و با توجه به رنگ لایه‌ای که قطعه روی آن قرار گرفته‌است، رنگ‌بندی میشوند. علاوه بر آن میتوانید گزینه Net Override Color را فعال کنید و از ویژگی نت کالر برای ویرایشگر PCB و نت‌های مسیرکشی‌شده‌ استفاده‌کنید.

هایلایت نت آلتیوم

چطور از قابلیت Net Color Override استفاده کنیم؟

اعمال رنگ موردنظر روی نت ها: روی نت دلخواه خود در پنل PCB راست کلیک کنید و گزینه Change Net Color را انتخاب کنید. کمی قبل تر با این گزینه آشنا شدید.
فعالسازی رنگ جدید (Override) برای نت ها: اگر میخواهید رنگ نت ها را تغییر دهید، باید از کادر کنار آن استفاده‌کنید. در تصویر بالا با فعال سازی چک باکس کنار گزینه YOUT این کار را انجام داده‌ایم. همچنین با کلیک راست روی هر کدام از نت ها و انتخابOverride » Selected On/Off میتوانید وضعیت چک باکس را تغییر دهید.
تنظیم گزینه Color Override: در این بخش نت کالر جایگزین رنگ Layer خواهد شد. این باتوجه به تنظیماتی است که در بخش “Preferences”، صفحه “PCB Editor–Board Insight Color Overrides” اعمال شده و درادامه با این‌گزینه آشنا خواهید شد.
فعال سازی ویژگی Net Color Override: کافی است F5 را بزنید تا این ویژگی به صورت کامل فعال یا غیرفعال شود. همچنین میتونید از طریق View، Options و پنل View Configurations این کار را انجام دهید.

نحوه نمایش رنگ جدید (نت کالر)

در محیط ویرایشگر PCB میتوان رنگ تغییر یافته را به شکل های مختلف نمایش داد. مثلا میتوانید رنگ جدید را به‌عنوان الگوی ثابت برای نمایش درنظر بگیرید یا اینکه از الگوهای مختلف استفاده کنید که در ادامه آورده‌ شده‌است. برای این کار باید وارد بخش Preferences شوید و از طریق برگه PCB Editor – Board Insight Color Overrides تنظیمات مربوطه را انجام دهید.

با استفاده از گزینه Base Pattern میتوان مشخص کرد زمانی که زوم میکنید، مسیرکشی ها به چه شکل نمایش داده‌شوند. این الگوها طوری قرار گرفته اند که بتوانید به صورت همزمان رنگ مسیرکشی شده و رنگ تغییر یافته را مشاهده‌کنید.

این قابلیت به ویژه زمانی که یک مسیر در لایه های مختلف در حرکت است و باید مورد بررسی قرار بگیرد، مفید خواهد بود. با استفاده از این گزینه میتوانید بررسی کنید که این نت در حال حاضر روی کدام لایه از طراحی قرار گرفته‌است.

زمانی که زوم اوت می‌کنید، نمایش به صورت زیر خواهد بود:

  • با توجه به زوم اوت (Base Pattern Scales).
  • برای بازیابی رنگ Layer میتوان از الگوی فید استفاده‌‌ کرد (Layer Color Dominates).
  • تقویت رنگ جدید یا نت کالر (Override Color Dominates).

نمیتوان گفت کدام یک از گزینه های بالا بهتر است، چون در شرایط مختلف هرکدام کاربرد خاص خود را دارد.

این که فعالسازی نمایش رنگ جدید مسیرها در محیط پی‌سی‌بی به چه شکل نمایش داده شود، به نحوه انجام تنظیمات Net Color Override بستگی دارد. در تصویر بالا نحوه انجام این تنظیمات را مشاهده‌میکنید.

  • زوم-این کردن: اگر چک باکس Override Color را فعال کرده باشید، نحوه نمایش بر اساس انتخاب Base Pattern خواهد بود. در تصویر بالا میتوانید نحوه نمایش همزمان رنگ لایه و رنگ جدید نت را مشاهده‌کنید.
  • زوم-اوت کردن: در تصویر بالا میتوانید مشاهده کنید که با زوم اوت کردن رنگ جدید نت نمایش داده‌میشود. تصویر کوچکتر این مورد را نشان میدهد.

هایلایت رنگی نت ها (جمع بندی)

در این مطلب آموزشی همه گام های لازم برای استفاده از رنگ و هایلایت کردن مسیرهای شماتیک و PCB در آلتیوم دیزاینر توضیح داده‌ شد. اگر مراحل بالا را انجام داده باشید و از رنگ برای شناسایی مسیرهای مختلف استفاده کنید، در نهایت طراحی شما مشابه تصویر زیر خواهد بود.

Net Color Override در آلتیوم دیزاینر

با استفاده از Net Color Override و هایلایت رنگی نت ها به همین سادگی میتوانید مجموعه ای از نت های ضروری PCB خود را هایلایت کنید. در این آموزش ما روش Zoom Out Behavior را انتخاب کردیم و تنظیمات را روی Override Color Dominates قرار دادیم. حالا این امکان را دارید که تنظیمات را متناسب با پروژه خود اعمال کنید و از این قابلیت جذاب آلتیوم‌دیزاینر در پروژه‌های خود استفاده‌کنید.

برای طراحی مدارات با نرم افزار قدرتمند آلتیوم دیزاینر قبل از هر چیزی به یک کتابخانه جامع و کامل استاندارد از قطعات الکترونیک نیاز دارید. جهت دانلود کتابخانه جامع آلتیوم آیمکس کلیک کنید.

اشتراک گذاری این نوشته

شاید این مطالب براتون جذاب باشه!

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به حساب کاربری