پرش به محتوا
خانه » آخرین مطالب

آخرین مطالب

آموزش توابع آردوینو

آموزش توابع آردوینو – توابع زمانی (تاخیر و تایمر)

در تمامی میکروکنترلر ها، واحد های زمانی (تایمر) وجود دارند که به کاربر امکان می دهند تا عملکردهای زمانبندی و توابع تاخیر را در برنامه های خود پیاده سازی کنند. توابع تاخیر به کاربر اجازه می دهند تا برنامه را برای مدت زمان مشخصی متوقف کنند و سپس ادامه دهند. این قابلیت بسیار مفید است زیرا به کاربر امکان می دهد تا عملکردهای خاص را در زمان مناسب اجرا کند. تایمر ها همچنین به کاربر اجازه می دهند تا عملکردهای خود را بر اساس یک بازه زمانی خاص تکرار کنند. به عنوان مثال، کاربر می تواند یک عملکرد را هر 1 ثانیه تکرار کند. این واحدهای زمانی بسیار قابل تنظیم هستند و به کاربر اجازه می دهند تا زمانبندی دقیق را برای برنامه های خود تعیین کنند. در این مقاله، به بررسی توابع تاخیر و تایمر در آردوینو پرداخته خواهد شد.

Ball Grid Array

فوتپرینت پکیج BGA یا Ball Grid Array (دانلود فوت پرینت)

آیسی ها و مدارات مجتمع در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج Ball Grid Array یکی از انواع آنهاست. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت BGA را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید.

Diode Outline

فوتپرینت پکیج DO یا Diode Outline (دانلود فوت پرینت)

دیودها و قطعات نیمه‌هادی در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج Diode Outline یکی از انواع آنهاست. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت DO را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید.

فوتپرینت پکیج Axial Radial

فوتپرینت پکیج Axial و Radial (مقاومت، خازن و سلف)

مقاومت ها، خازن ها، سلف ها و قطعات PASSIVE در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج های Axial و Radial از انواع THD آنها هستند. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت Axial و Radial را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید.

Transistor Outline

فوتپرینت پکیج TO یا Transistor Outline (دانلود فوت پرینت)

آیسی‌ها، ترانزیستورها و قطعات نیمه‌هادی در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج Transistor Outline یکی از انواع آنهاست. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت TO را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید.

پکیج فوتپرینت SOT

فوتپرینت پکیج SOT یا Small Outline Transistor (دانلود فوت پرینت)

آیسی‌ها، ترانزیستورها و قطعات نیمه‌هادی در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج Small Outline Transistor یکی از انواع آنهاست. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت SOT را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید. 

آموزش توابع آردوینو

آموزش توابع آردوینو – ورودی خروجی پیشرفته

ابتدا آموزش ورودی و خروجی های دیجیتال را برسی کردیم. در این بخش توابع پیشرفته ای را برسی میکنیم که به کمک به کار گیری تایمر ها عملکرد های پیچیده مرتبط با پالس ها را برای شما انجام می دهد. برای ایجاد یک پالس مربعی مشخص و یا خواندن دوره زمانی یک پالس مربعی توابع این آموزش روند برنامه نویسی شما را تسهیل میکند. همچنین برای ارسال یا دریافت یک داده باینری به سادگی یک پروتکل ساده ایجاد کنید. (در آیسی های شیفت رجیستر کاربرد دارد)

پروتکل ارتباطی سریال در آردوینو

انواع پروتکل های ارتباطی آردوینو (SPI, I2C, UART, Parallel)

همزمان با اختراع ترانزیستور و پیشرفت‌های بعد از آن، متخصصان به دنبال روش‌های سریع، کارآمد و یکسان برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌ها بوده‌اند. با گذر زمان پروتکل‌های ارتباطی ایجاد شدند که با توجه به اجزای متصل و پیچیدگی آنها در موارد مختلف مورد استفاده‌ قرار میگیرند. به همین خاطر آشنایی با انواع پروتکل ارتباطی سریال در آردوینو ، شناخت عملکرد هرکدام از آنها و توانایی انجام کدنویسی ها ضرورت دارد.

در این مطلب آموزشی با 3 مورد از مهتمرین پروتکل های ارتباطی شامل UART، I2C و SPI آشنا خواهید شد. برخی از این پروتکل ها چند ده سال قدمت دارند و هنوز در انواع میکروکنترلر و دستگاه های مختلف مورد استفاده‌ قرار میگیرند.

هوشمندسازی ساختمان اداری با اینترنت اشیا (IOT)

تصور کنید یک ارتباط قدرتمند بین کارکنان و دستگاه های شرکت ایجاد کرده اید، میزان مصرف انرژی را بهینه کرده اید، هزینه های دفتر را کاهش داده اید و ایمنی داده ها را افزایش داده اید. این موارد تنها بخشی از مزایای هوشمندسازی ساختمان اداری با اینترنت اشیا است. محیط کاری مطمئن افراد را به همکاری بهتر تشویق میکند و بهره وری محیط را به حداکثر میرساند. همه این موارد با چالش همراه است که در حال حاضر به کمک اینترنت اشیا انجام آن امکان پذیر شده است.

Net Color Override در آلتیوم دیزاینر

هایلایت نت آلتیوم (Net Color Override)

هایلایت رنگی نت ها (Net Color Override) در آلتیوم دیزاینر از کاربردی ترین امکاناتی است که زمان طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در حال طراحی شماتیک یا برد مدارچاپی باشید، پس از مدتی متوجه تراکم و افزایش جزئیات طراحی خود خواهید شد. اگر قصد دارید طراحی شفاف تر و واضح تری داشته باشید، میتوانید از قابلیت های مختلف آلتیوم دیزاینر استفاده کنید که یکی از جذاب ترین آنها، قابلیت اعمال رنگ روی مسیرهای شماتیک و PCB است.

این قابلیت کمک میکند رنگ پیشفرض نت (Net) ها را تغییر دهید و به این شکل به طراحی خود شفافیت بیشتری بدهید. این قابلیت تحت عنوان Net Color Override در آلتیوم قرار گرفته و در ادامه یاد خواهید گرفت چطور از این امکان فوق العاده در طراحی های خود استفاده کنید.

ورود به حساب کاربری

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید