پرش به محتوا

فوتپرینت پکیج SOT یا Small Outline Transistor (دانلود فوت پرینت)

آیسی‌ها، ترانزیستورها و قطعات نیمه‌هادی در پکیج‌های مختلف تولید و عرضه شده‌اند که پکیج Small Outline Transistor یکی از انواع آنهاست. اگر در زمینه الکترونیک در حال فعالیت هستید، لازم است پکیج فوتپرینت SOT را بشناسید و در صورت نیاز از فوت پرینت آن استفاده ‌کنید. در ادامه به هر دو موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه‌ باشید. 
پکیج فوتپرینت SOT

پکیج SOT به صورت نصب‌سطحی و با توجه به ترانزیستورهای مختلف توسعه داده شده است، به همین خاطر در این قطعات 3-پین قرار گرفته‌‌است. در حال حاضر از پکیج فوتپرینت SOT برای ساخت ترانزیستورها استفاده‌ میشود. علاوه بر آن در ساخت سایر نیمه هادی‌ها مثل دیودها و آیسی‌های مختلف از این پکیج استفاده شده‌ است. پکیج های SOT با توجه به فواصل پین های آن نامگذاری شده‌اند که در ادامه با انواع آن آشنا خواهید شد.‌

در این پکیج امکان نصب قطعات الکترونیکی و نوری مثل نیمه‌ هادی‌ها یا دیودهای لیزری یا مدارهای الکترونیکی ساده فراهم شده‌‌است. TO هدر با بهره گیری از پین ها برق مورد نیاز اجزای داخل ترانزیستور را تامین میکند.

همچنین از آنجایی که اجزای پکیج TO در معرض آسیب های محیطی و نور قرار دارند، باید به خوبی محافظت شوند. در صورتی که این اجزا با رطوبت تماس پیدا کنند، عناصر نیمه هادی دچار خوردگی و خرابی خواهند شد. حالا که دانش کافی در مورد این پکیج را کسب کرده‌اید، زمان آن رسیده‌ که از فوتپرینت این قطعات در پروژه‌های خود استفاده‌کنید.

یکی از بخش‌های بسیار مهم در طراحی برد، کتابخانه‌ فوتپرینت قطعات است که‌ متأسفانه‌ به صورت پیش‌فرض در نرم‌افزار آلتیوم وجود ندارد. این کتابخانه‌ها در طراحی و دقت کار بسیار حائز اهمیت هستند و به طور گسترده‌ توسط مهندسان طراحی و ساخته‌ می‌شوند. جهت دانلود کتابخانه جامع آیمکس کلیک کنید!

انواع پکیج فوتپرینت SOT یا Small Outline Transistor

فوتپرینت پکیج SOT

همانطور که قبل‌تر اشاره‌شد، نامگذاری در این پکیج با توجه به فاصله‌ پین‌ها صورت گرفته‌ و در تصویر بالا میتوانید نامگذاری‌ها را مشاهده‌ کنید.

فاصله پین‌ها در این پکیج به صورت زیر است:

  • در پکیج “SOT-523” فاصله پین ها از یکدیگر 0.5 میلی متر است.
  • در پکیج “SOT-323” فاصله پین ها از یکدیگر 0.65 میلی متر است.
  • در پکیج “SOT-23” فاصله پین ها از یکدیگر 0.95 میلی متر است.
  • در پکیج “SOT-89” فاصله پین ها از یکدیگر 1.5 میلی متر است.
  • در پکیج “SOT-143” فاصله پین ها از یکدیگر 1.9 میلی متر است.
  • در پکیج “SOT-223” فاصله پین ها از یکدیگر 2.3 میلی متر است.

در لیست بالا انواع پکیج های SOT را مشاهده کردید که SOT-523 یکی از موارد قرار گرفته در این فهرست است. این پکیج از نوع نصب سطحی است که دارای فاصله پین 0.5 میلی متر است. همچنین این پکیج در انواع مختلف 3 تا 6 پین طراحی میشود.

در تصویر زیر این پکیج و خصوصیات آن آورده‌ شده‌ است:

فوتپرینت پکیج SOT

از آنجایی که تعداد پین های پکیج “SOT-523” متفاوت است، ممکن است با کدهای مختلف مشخص شده‌ باشد. برای کسب اطمینان از تعداد پین های آن کافی است به عدد وسط یعنی “2” توجه داشته‌ باشید. این عدد بیانگر 3-پین بودن این قطعه است، اما در صورتی که عدد “4” را مشاهده‌کردید، به این معنی است که قطعه 4-پین است. همچنین عدد “5” یعنی SOT-553 نشان میدهد که این قطعه 5 پین دارد. در انتها، میتوانید فوتپرینت این پکیج قطعات را دانلود کنید و در طراحی های خود از آن استفاده‌ کنید.

برای دانلود کلیک کنید
فوتپرینت پکیج SOT یا Small Outline Transistor (دانلود فوت پرینت)

شاید این مطالب براتون جذاب باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

عضویت

عضو سایت هستید؟ برای ورود کلیک کنید

ورود به حساب کاربری